ŚNIADANIE WIELKANOCNE W MROCZENIU

08-04-2022 09:57

Goście

Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli znamienici goście: ks. kanonik Jerzy Kondal, wicestarosta Alicja Śniegocka, przedstawiciele władz samorządowych: wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska-Siwek, skarbnik Marzena Żłobińska, radni Gminy Baranów, sołtysi, dyrektorzy szkół, koła gospodyń wiejskich organizacje pozarządowe: OSP, kluby sportowe, stowarzyszenia seniorów, Kobiety Aktywne, Wrota Wielkopolski, media lokalne. Istotę Wielkanocy, ujętą w formie misterium, przybliżyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Mroczeniu.

Misterium

Wielu z nas w obliczu Świąt żyje z silnym postanowieniem zmiany swojego życia, jego poprawy. Jak trudno zmienić nasze przyzwyczajenia i słabości, uświadamiamy sobie na każdym kroku, szczególnie zaś w momencie spotkania z drugim człowiekiem, kiedy to do głosu dochodzą pycha, egoizm czy zazdrość. Na podstawie literatury czy z obserwacji codzienności wiemy, że widoczna zmiana w życiu człowieka może nastąpić pod wpływem sytuacji traumatycznych, takich jak poważna choroba lub śmierć kogoś bliskiego. W obliczu nieszczęścia człowiek zastanawia się nad swoim dotychczasowym życiem, co może prowadzić, a najczęściej prowadzi do jego przewartościowania i widocznej zmiany w zachowaniu. Spektakl przygotowali: Joanna Wieloch i Hanna Rymus (reżyseria), Kazimierz Orszulak (oprawa muzyczna), Małgorzata Mikoś, Agnieszka Sitek i Jerzy Moś (scenografia i dekoracje). Życzenia świąteczne złożyli: p. Wójt Bogumiła Lewandowska-Siwek oraz wicestarosta Alicja Śnigocka. Błogosławieństwa udzielił ks. kanonik Jerzy Kondal a przewodnicząca KGW w Mroczeniu Barbara Lipińska zaprosiła wszystkich do stołu.

Biesiada

Nasze spotkanie przy symbolicznym gminnym świątecznym stole to uwertura do wielkanocnej symfonii potraw. Zamknijcie oczy. Symfonię smaków otwiera divertimento. Świąteczną pieśń sytości wyśpiewują bajeczny żurek i jajka w majonezie. Wariacje barw, ingrediencji i zapachów. I szybkie rondo, w którym przymilają wielkanocne melodie; puszyste i lekkie babki, kruche i słodkie mazurki, rozpływające się w ustach kremowe serniki. Bez tych słodkości nie wyobrażamy sobie wielkanocnego świętowania. Wiele z tych wspaniałości znalazło się na wielkanocnym stole w Mroczeniu.

(ems)

 

Czytany 102 razy