KAMIKADZE - PIESZY RAJD NA ORIENTACJĘ

16-10-2019 07:44

21 września na terenie Gminy Baranów odbył się pieszy Rajd na Orientacje z cyklu Kamikadze - była to już 7 edycja tego biegu.

Do pięknego pałacu Wężyków w Mroczeniu, gdzie była zlokalizowana baza zawodów, zjechało niemal 100 zawodników z całej Polski, a wśród nich najlepsi w kraju w tej dyscyplinie sportu.

Piesze rajdy na orientacje to niszowa i specyficzna dyscyplina sportowa. Polega ona na tym, że w terenie leśnym, na polach, łąkach i w miejscowościach ukrywa się punkty kontrolne , które zawodnik w wyznaczonym czasie musi odnaleźć. Biegi Kamikadze charakteryzują się tym, iż są trudne nawigacyjnie. Oprócz tego, że zawodnicy muszą poradzić sobie z kilkoma rodzajami map (topograficznych, hipsometrycznych, pamięciowych, zdjęć lotniczych itp), to jeszcze dodatkowo stawiane są w dużych ilościach tzw. punkty stowarzyszone, które mają utrudnić odnalezienie właściwego miejsca.

W tym roku rajd nazywał się Enigma - już sama nazwa wywołała niepokój wśród zawodników. I całkiem słusznie, ponieważ na całej trasie czekały na nich tajemnice, z którymi musieli sobie poradzić. Trasa rajdu przebiegała przez Mroczeń, pola i łąki mroczeńskie i lasy Leśnictwa Laski. Do dyspozycji zawodnicy mieli 3 trasy o długościach 7 km, 15 km, 30 km, więc każdy z uczestników mógł sobie dobrać skalę trudności. Najbardziej doświadczeni startowali na najdłuższym dystansie, ale nie brakowało też osób, które startowały pierwszy raz i właśnie dla nich skierowane były trasy 7 km.

W pieszych rajdach na orientacje nie chodzi o to, kto szybciej pokona trasę. Tu potrzebna jest precyzja i dokładność, dlatego można pokonywać trasę pieszo. O tym , ze jest to sport dla każdego, przekonaliśmy się w tym roku goszcząc drużyny, w których składzie nie brakowało małych dzieci. Uczestnicy po pokonaniu trasy przekonali się, że może to być wspaniały sposób na spędzenie czasu całą rodziną.

Oprócz sportowych zmagań na zawodników czekały na trasie jeszcze inne atrakcje  w postaci tzw. strefy relaksu, gdzie można było miło spędzić czas i skosztować regionalnych specjałów nabierając sił przed dalszą rywalizacją. Zawodnicy korzystali z tej możliwości, a na mecie opowiadali, że tak miło zostali tam ugoszczenie, że nie chciało im się tej strefy opuszczać. Zawody przebiegły w miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie a co najważniejsze wszyscy zdrowi powrócili do bazy.

Po sprawdzeniu wyników odbyła się dekoracja i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników. I tu znów niespodzianka, bo proszę mi pokazać jakiś rajd w Polsce, na którym WSZYSCY uczestnicy otrzymują atrakcyjne nagrody (w tym kamera sportowa czy bon na 500 zł).

Zapraszamy na kolejne imprezy z cyklu Kamikadze, które oprócz wyzwań sportowych dostarczą Wam wiele radości i wspaniałej zabawy.

Czytany 2593 razy